Daire Karşılığı İnşaat Hizmeti

Daire Karşılığı İnşaat Hizmeti

Arsa veya konut sahibi kişiler kendi imkanlarıyla inşaat yapamıyorsa veya inşaat projelerini bu işi daha önce yapmış müteahhitlere yaptırmak istiyorlarsa daire karşılığı inşaat yöntemi kullanırlar. 

Arsasına inşaat yaptırmak isteyen kişi inşaatı müteahhitle anlaşarak ona yaptırır. Bu yapılan konut projesinden müteahhitte ücretsiz olarak daire alır. Bu duruma bakıldığında, arsası veya eski evi yapılacak olan kişi, değeri artmış yeni bir daireye kavuşacak ve müteahhit, projeden ev alarak karlı bir geri dönüş sağlayacaktır. Kısacası, arsa sahibi ve müteahhit firmanın karşılık olarak menfaati söz konusudur.

Daire karşılığı inşaat sürecinde, ilk olarak sözlü anlaşma sağlanmaya çalışılır. Yapılacak projenin detaylı sunumu yapılır ve teklifler verilir. Anlaşma sağlandığı taktirde arsa sahibi ile müteahhit arasında daire karşılığı arsa sözleşmesi imzalanarak anlaşma resmi olarak sağlanmış olur. Bu sözleşmede iki tarafında yükümlülükleri açık olarak belirtilir. Müteahhittin en önemli yükümlülükleri arasında yapılacak projede inşaat tekniklerine ve imar yönetmeliklerine uyma zorunluluğu vardır. İnşaatta kullanılacak malzemeler ve kaliteleri açıkça yazılır. Ayrıca inşaat başlangıç ve bitiş tarihi de sözleşmede belirtilir. Arsa sahibinin en önemli yükümlülükleri arasında kanun ve yönetmeliklere göre imzalanan sözleşmede proje kendisine tamamen bitirilip teslim edildiğinde müteahhitte düşen dairelerin tapularını devretmesi vardır.

Bazı kötü niyetli müteahhit firmaları cezbedici tekliflerle işi oldu bittiye getirerek sorun yaşamanıza neden olabilir. Daire karşılığı arsa sürecinde özellikle arsa sahibi vatandaşların aceleci ve heyecanlı davranmadan, projenin her noktasını dikkatle inceleyerek hareket etmeleri faydalı olacaktır. Fakat, inşaat sektöründe adını duyurmuş, referansı kuvvetli, işinde iyi müteahhit firmalarıyla anlaşma sağladığınız taktirde bu süreçten oldukça karlı çıkmanız mümkün olur.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram